Çocuğumuz ve Sorumluluk

Çocuğumuz ve Sorumluluk

                                        ÇOCUĞUMUZ VE SORUMLULUK

(Sorumluluk İnsanı Eğitir.)

Wendeli Philips

 

Sevgili Anne ve Baba;

      Çocuğa sorumluluk kazandırmak anne – babaların en fazla problem yaşadığı alanlardan birisidir. Bu bakımdan siz anne – babaların 5 + yaş döneminde, çocuğunuza uygun sorumluluklar vermeniz, çocuğunuz büyüdüğünde de yaşına uygun sorumluluklar almasını kolaylaştıracak, bu da onun otokontrolünün ( özdenetiminin ) gelişmesine yardımcı olacaktır. Özellikle 5 yaş döneminde çocuk. ALTIN ÇAĞI denilen bir dönemdedir  bu dönemde daha uyumlu ve sabırlıdır. Büyüklere yardım etmekten ve bir şeyler yapmaktan hoşlanır. Dolayısıyla bu dönem çocuğun uzda sorumluluk duygusunun pekişmesi için idealdir.

       Öncelikle çocuğunuza sorumluluk verirken, vereceğiniz sorumlulukların çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun ve yapacağı düzeyde olmasına dikkat etmek önemlİdir. Çünkü çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun sorumluluklar alması, çocuğun gelişimine her anlamda olumlu katkı sağlar. Çocuk kendisine verilen bir görevi yaptığında BAŞARMA duygusu yaşar ve kendini ÖNEMLİ hisseder ve mutlu olur. Bu şekilde özgüveni gelişir ve otokontrol ( özdenetim ) kazanır. Çocuğa yapabileceğinin ötesinde yaşının ve gelişim düzeyinin  üzerinde sorumluluklar vermek ise çocuğun eğitimine katkı sağlamayacağı gibi çocukta başarısızlık duygusunun yerleşmesine ve çocuğun özgüveninin olumsuz etkilenmesine  sebep olur.

           Sorumluluk almak, sorumluluk sahibi birey olmak öğrenilen bir durumdur. Bu bakımdan sorumluluk  alma konusunda  da ebeveyn olarak  sorumluluklarınızı yerine getirerek  çocuğunuza  iyi bir örnek olmak önemlidir. Çocuğunuza sorumluluk verirken baskı kurmak yerine, onda sorumluluk alma konusunda  istek uyandırmak sorumluluk almasını kolaylaştıracaktır. Örneğin: tabakları kıracağından, bir yerini inciteceğinden kaygılıysanız engel olmak yerine, dilimlediğiniz ekmekleri koyduğunuz ekmek sepetini yemek masasına götürmesini isteyebilirsiniz.

          Çocuğunuza sorumluluk verirken bunun zaman alan zor bir süreç olduğunun  farkında olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü çocuklar biz yetişkinlerin hızında işleri tamamlamazlar. Bu konuda sabırlı olmak, günlük hayatın içinde ona sorumluluk verirken başladığı işi tamamlamasını beklemek, çabasını övmek desteğinin sizin için önemli olduğunu ifade etmek ona güvendiğinizi hissettirmek, kardeşi veya yaşıtları ile kıyaslama  yapmamak çocuğunuzun sorumluluk alma isteğini artıracaktır.

 

            PEKİ 5 + YAŞ DÖNEMİNDEKİ ÇOCUĞUNUZA NE TÜR SORUMLULUKLAR              VEREBİLİRSİNİZ?

 • Çocuğunuz kendi giysilerini kendi giyip çıkarabilir. Giysilerini çok düzgün olmasa da katlayabilir. Boyunun yetiştiğiyle dolabına yerleştirebilir. Kirli olan giysilerini  kirli çamaşır sepetine atabilir.
 • Tuvalete gitme, ellerini yıkama, dişini fırçalama gibi özbakım becerilerini kendi yapabilir.
 • Oyuncaklarını oynadıktan sonra toplayabilir.
 • Yemek masasını hazırlarken sizin masaya koyduğunuz tabak, kaşık vb. malzemeleri kişilerin oturacağı yere göre yerleştirebilir, peçeteleri koyabilir.
 • Evdeki çiçeklere, tabi ki çocuğunuzun ulaşabileceği yerde olanlara ne kadar ve nasıl su vereceğini gösterirseniz, çiçekleri sulayabilir.
 • Evde temizlik yapılırken toz alma gibi basit işlewri yapabilir.
 • Arabanızı yıkadıktan sonra kurulamanıza yardım edebilir.
 • Siz herhangi bir işle meşgulken telefona bakabilir.
 • Boyunun yetiştiği raflara kitaplarını yerleştirebilir.
 • Siz kurabiye yaparken küçük parçalar halinde eline hamur verirseniz ( böylece parmak kasları gelişir ) çok düzgün olmasa da hamura şekil verebilir.
 • Evde beslediğiniz kedi, köpek vb. hayvanınız varsa onun yemini, suyunu verebilir.
 • Ayakkabı bağcıklarını, biraz zaman alsa da kendi bağlayabilir.
 • Alış – verişe gittiğinizde, taşıyabileceği ağırlıktaki bir torbayı taşıyabilir.